‘Çakma’ Çikolata

‘Çakma’ Çikolata

Bizim evde bugünlerde bir ‘çakma çikolata’ modası var.. Neymiş o diyorsanız eğer, aslında hem lezzetli, hem sağlıklı hem de basit bir tarif: hurma topları.

Hurma yaklaşık 8 aylık olduktan sonra bebekleriniz ile tanıştırabileceğiniz bir gıda olarak kaynaklarda yer almakta. Lifli yapısından dolayı kabızlık sorunu için de önerilmekte.

Kalsiyum, fosfor, A, B ve C vitaminleri bakımından zengin bir besin olan hurmayı, bebeğinizin yiyeceklerini tatlandırmak ve farklı lezzetler yaratmakta da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabii tatlı bir besin olduğu için çok da abartmamak kaydıyla:)

Gelelim bizim hurma toplarına. Ailenin en büyüğünden en küçüğüne tüm fertleri tarafından o kadar çok beğenildi ki, 3 gün üst üste yaptım bu tarifi. Mila kendisine ‘çikolata’ diyor. Özgürce çikolata yediğini düşündüğü için aşırı mutlu:)

Tarife gelirsek:

MALZEMELER

1 paket hurma (160 gr kadar çıkıyor)

5 ceviz

6-7 fındık

1 tatlı kaşığı kadar ham kakao

Hindistan cevizi

Önce hurmaları ılık suda yarım saat kadar yumuşatıyorum. Çekirdeklerini çıkardıkan sonra içerisine kakao kattıktan sonra rondodan geçiriyorum. Sonrasında yine önceden rondodan iyice geçirdiğim fındık ceviz karışımını ekliyorum. Minik toplar haline getirip hindistan cevizine buluyorum. Son olarak da hindistan cevizlerinin üzerlerinden  dökülmemesi için tekrar bir kez daha yuvarlıyorum.

Bu ölçüler ile yaklaşık 10-11 adet hurma topu elde edebilirsiniz.

Biraz buzdolabında bekleyince kıvamı biraz daha yoğun ve güzel oluyor.

Miniklerinize yedirebileceğiniz lezzetli mi lezzetli, enerji deposu bir atıştırmalık olmanın yanı sıra, tatlı krizlerinde, kahve yanı sunumlarında da harika!

Afiyet olsun:)

(Her besin her bebek ve çocuk için uygun olmayabilir. Özellikle alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için lütfen bebeğinizi yeni bir besin ile tanıştırmadan önce doktorunuza danışınız.)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *