O Zamanlar Mama Sandalyesi Vardı Da 14. Louis’in Torunu Mu Oturmadı

O Zamanlar Mama Sandalyesi Vardı Da 14. Louis’in Torunu Mu Oturmadı

Küçücük restoranda 3 bebekli aile vardı ama mama sandalyesi yoktu, restoranın sahibine durumu ilettiğimde ‘mekanımıza uygun bir tarz mama sandalyesi bulduğumuzda alacağız’ dedi bana. Nasıl bir tarz diye sordum, ‘antika’ dedi…


Şimdi ben bu adama nasıl anlatayım, beyefendi antika mama sandalyesi mi olur, 14. Louis’in torunları mama sandalyesinde mi yiyormuş yemeklerini diye mi sorayım? Antikadan kastınız en basiti ile ‘eski’ ise, e o da haliyle pek hijyenik olmamacaktır onu da geçtim zaten antika dediğiniz malum dayanıksız olur, o şeyin içine bebeği içine nasıl oturtacaksınız, bu riski nasıl alacaksınız çat diye kırılıverirse mı diyeyim?


İşte çocuk ve bebek sahibi olan ailelerin günlük yaşamda karşılaştığı en basit sorunlardan biri. Tabi bu liste uzayıp gidiyor. Bebeğinizin yüzüne yüzüne puro üfleyenler – uyarıldığında ise pişkince ‘burada içmek serbest kime ne’ diyenler, kaldırımlardaki rampalara araçlarını parkedip, bebek arabalı ve engellilerin yaşam hakkını gaspedenler, milyonlar harcadıkları süslü mekanlarının tuvaletlerine üç kuruşluk alt açma aparatı takmaya kıyamayanlar, hamilelere ve bebekli ailelere özel bir park yeri tahsis etmeyi akıllarına bile getirmeyen alışveriş merkezleri…

Maalesef sadece kendimizi düşünerek, bir adım dahi öteye gidemiyoruz. 

Sanıyor musunuz ki bugün antika mama sandalyesinden bahseden beyefendi, yarın kendi çocuk sahibi olunca, o burun kıvırdığı plastiklerle kuşatmayacak evinin salonunu? Çok kıymetli halıları muhtemelen mancınıkla fırlatılmış patates püresine bulanmayacak, duvarlarından tahin pekmez akmayacak?


Kısaca önce bu kafaları değiştirmemiz, biraz empati yapabilmemiz, bebekli bir annenin de iyi vakit geçirmeye, ufacık da olsa bazen hayatının kolaylaştırılmaya ihtiyacı olduğunu idrak etmemiz gerekiyor… Evet biliyorum çok zor, belki bir hayal. Ama bir anne olarak, aslında bir insan olarak küçücük bir temenni yazısı yazmak istedim. Olur ya denk gelir, belki bir kişinin zihnide bile bir kapı açabilir, o mama sandalyesini o restorana koydurabilirim:) 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *