Yeni Annelere Kısa Kısa Kitap Tavsiyeleri – 2

Yeni Annelere Kısa Kısa Kitap Tavsiyeleri – 2

DOĞAL EBEVEYNLİK – Dr. William & Martha Sears

‘Doğal Ebeveynlik öncelikle kalbinizi ve zihninizi bebeğinizin bireysel ihtiyaçlarına açmak anlamına gelir. Bunu yaparsanız zamanla hem kendiniz hem de bebeğiniz için en doğru kararları anında alabilme becerisini geliştirirsiniz’ diyor kitapta. 

Kızım doğduğundan beri benimsediğim doğal ebeveynlik yaklaşımı, bebeğe yakın uyumaktan sling’le taşımaya, emzirmeden denge ve sınırların belirlenmesine kadar  bebeğiniz ile güvenli bağlanmak için size yardımcı olacak bir rehber niteliğinde.

Yine kitapta bahsedilen bir husus var ki, çevrenizdeki her türlü tavsiyeye, eleştiriye ve yönlendirmeye kulak asmayıp, kendi yolunuzu çizmeniz, yeniden kendi iç sesinizle tanışmanız ve doğal ebeveynlik yaklaşımını benimsemiş anneler ile bir arada olmanız, ki annelik serüvenimde bana en çok faydası dokunan şeylerden biri kesinlikle budur.

BEBEĞİNİZE FRANSIZ KALIN – Pamela Druckerman

Toplumların davranışsal özelliklerinin birbirlerinden çok farklı olduğu malum ancak annelik yaklaşımlarının bu kadar fark göstereceğini bilmezdim bu kitabı okumadan.

Yazım dilini çok sevdiğim ve keyifle okuduğum bu kitap, dünyada da ülkemizde de çok satanlar arasına girdi. Fransa’da yaşayan Amerikalı bir annenin yaşam tecrübeleri ve deneyimleri akıcı ve eğlenceli bir dille anlatılıyor. 

Fransız ebeveynliğine ne kadar uzak ve Amerikan ebeveynliğine ne kadar yakın olduğum, kitabı okudukça beni çok şaşırttı. 

Fransız ebeveynlerin anne olduktan sonra kadınlıklarından ve hayatlarından vazgeçmedikleri yaşam tarzları bazen ‘yok ben yapamam’ bazen de ‘keşke ben de biraz Fransız kalsam olaylara’ dedirtti bana. Fransız çocuklarının 2-3 aylıktan sonra bile gece boyunca deliksiz uyuma hikayelerini okuduğumda ise başımı taştan taşa vurdum…

Kitabı okurken gözümün önüne ağlayıp sızlanmayan, önüne konanı yiyen, keşfetmeyi seven, kendi kendine yetebilen Fransız bebeleri geldi ve hep altını çizdim uygulamak istediğim ipuçlarının ve deneyebileceğim şeylerin. Kim bilir, belki de uygulamayı başarırım 🙂

ANNELİĞİ LİKE ET – Güneş Ulus

Destek al, destek al, destek al… diyor Güneş anne ve hiçbir sorumluluğun üstesinden illa ki tek başımıza kalkacağız diye bir şart olmadığını defalarca kez hatırlatıyor kitap boyunca bizlere.

Su gibi bir kitap, aslında belki kitap değil, bir farkındalık notları bütünü.

Okurken o kadar çok kendimden bir şeyler buldum ki, bazen gülümsedim, bazen gözlerim doldu, bazen de gaza geldim kararlar aldım…

Bebek büyütürken yalnız olmadığınızı bilmek, kendinizi güvende ve iyi hissetmek ihtiyacı tavan yapıyor. Olumlu düşünmeyi, kendimize zaman ayırmayı, aslında neye ihtiyacımız olduğunu farketmeyi unutuveriyoruz. Dolayısıyla bu kitap bir anneden diğerine uzanan bir öykü, bir davet… 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *